KAUHAJOEN KUNTA
Kunnankanslia

 

KAUHAJOEN EDUSKUNNAN JÄSENET 1939-1940 VAALIPIIREITTÄIN

 

HÄMEEN LÄÄNIN ETELÄINEN VAALIPIIRI

Kunnallisneuvos Johan Albert Eerola, Tuulos (Kokoomus)
Palstatilallinen Väinö Kivisalo, Hämeenlinnan mlk (Sos.dem.)
Varatuomari Oskari Lehtonen, Lahti (Kokoomus)
Opettaja Aino Elin Malkamäki, Janakkala (Sos.dem.)
Maanviljelijä Kaarlo Heikki Mikkola, Hämeenlinnan mlk (Maalaisliitto)
Vaatturi Anselmi Pitkäsilta, Lahti (Sos.dem.)
Toimistonhoitaja Eino Albin Raunio, Forssa (Sos.dem.)
Pienviljelijä Bruno Alexander Salmiala, Helsinki (IKL)
Työmies Väinö Viljam Sinisalo, Riihimäki (Sos.dem.)
Maanmittausinsinööri Sulo Johannes Teittinen, Lahti (Edistyspuolue)
Luennoitsija Otto Toivonen, Hämeenlinna (Sos.dem.)

HÄMEEN LÄÄNIN POHJOINEN VAALIPIIRI

Toimitsija Hugo Emil Aattela, Tampere (Sos.dem.)
Asutusneuvoja Valfrid Eskola, Jämsä (Sos.dem.)
Eduskunnan puhemies, pormestari Väinö Pietari Hakkila, Tampere (Sos.dem.)
Maanviljelijä Matti Ilmari Heikkilä, Pälkäne (Kokoomus)
Insinööri Sulo Aukusti Heiniö, Tampere (Edistyspuolue)
Taloudenhoitaja Amanda Katariina Hiilelä, Tampere (Sos.dem.)
Varatuomari Toivo Johannes Horelli, Jyväskylä (Kokoomus)
Tilientarkkaaja Olavi Ilmari Kajala, Tampere (Sos.dem.)
Pienviljelijä Edvard Kujala, Ruovesi (Sos.dem.)
Professori Kaarle Väinö Voionmaa, Helsinki (Sos.dem.)

KUOPION LÄÄNIN ITÄINEN VAALIPIIRI

Agronomi Akseli Vilhelm Brander, Kitee (Maalaisliitto)
Tilallinen Pekka Kettunen, Pielisensuu (Sos.dem.)
Levyseppä Albin Koponen, Lieksa (Sos.dem.)
Maanviljelijä Antti Kukkonen, Pielisensuu (Maalaisliitto)
Kunnallisneuvos Pekka Pennanen, Kesälahti (Kokoomus)
Maanviljelijä Heikki Soininen, Polvijärvi (Maalaisliitto)
Entinen piirisihteeri Samuli Tervo, Joensuu (Sos.dem.)
Maanviljelijä Matti Aaro Tolppanen, Pyhäselkä (Maalaisliitto)
Järjestäjä Varma Kosto Turunen, Helsinki (Sos.dem.)
Maanviljelijä Jalmari Väisänen, Pälkjärvi (Sos.dem.)

KUOPION LÄÄNIN LÄNTINEN VAALIPIIRI

Maatalousministeri, maanviljelijä Petter Vilhelm Heikkinen, Muuruvesi (Maalaisliitto)
Kirkkoherra Lennart Albert Heljas, Kuopion mlk (Maalaisliitto)
Toimistonhoitaja Onni Alfred Hiltunen, Varkaus (Sos.dem.)
Maanviljelysneuvos Lars Olof Hirvensalo, Iisalmen mlk (Maalaisliitto)
Pormestari Alvar Hjalmar Mikael Hurtta, Kuopio (Kokoomus)
Maanviljelijä Kalle Fredrik Kämäräinen, Kiuruvesi (Maalaisliitto)
Pienviljelijä Vilho Heikki Kämäräinen, Kiuruvesi (Sos.dem.)
Pienviljelijä Heikki Kääriäinen, Iisalmen mlk (Sos.dem.)
Kansanopistonjohtaja Tilda Aurora Löthman-Koponen, Kuopion mlk (Maalaisliitto)
Pienviljelijä Onni Aapeli Mäkeläinen, Tervo (Sos.dem.)
Rautatieläinen Armas Johannes Paasonen, Kuopio (Sos.dem.)
Toimittaja Kaarlo Yrjö Räisänen, Helsinki (Sos.dem.)

LAPIN LÄÄNIN VAALIPIIRI

Opetusministeri, filosofian maisteri Uuno Yrjö Hannula, Kemi (Maalaisliitto)
Kunnallisneuvos Antti Junes, Alatornio (Maalaisliitto)
Toimittaja Lauri Vihtori Kaijalainen, Rovaniemi (Maalaisliitto)
Kirvesmies Olli Heikki Kekäläinen, Kemi (Sos.dem.)
Kunnallisneuvos Janne Samuli Koivuranta, Rovaniemi (Maalaisliitto)
Maanviljelijä Matti Oskari Lahtela, Kemijärvi (Maalaisliitto)
Luennoitsija Martti Herman Peltonen, Helsinki (Sos.dem.)

MIKKELIN LÄÄNIN VAALIPIIRI

Maanviljelijä Albin Asikainen, Mikkelin mlk (Maalaisliitto)
Sanomalehdentoimittaja Kalle Hakala, Mikkeli (Sos.dem.)
Pienviljelijä Toivo Juhana Halonen, Sääminki (Sos.dem.)
Työmies Alex Hämäläinen, Mikkeli (Sos.dem.)
Professori Toivo Mikael Kivimäki, Helsinki (Edistyspuolue)
Lastensuojelutyön johtaja Frans Alpo Lumme, Tampere (Sos.dem.)
Kunnallisneuvoksetar Aino Lempi Maria Luostarinen, Kerimäki (Maalaisliitto)
Kirkkoherra Frans Arvo Ilmari Pohjannoro, Kerimäki (Kokoomus)
Pastori Antti Johannes Rantamaa, Joroinen (Maalaisliitto)
Maanviljelijä, majuri evp. Wolmar Yrjö Wilhelmi Schildt, Sysmä (Maalaisliitto)
Toimittaja Reinhold Konstantin Svento, Helsinki (Sos.dem.)
Pienviljelijä Johan Fredrik Tolonen, Kerimäki (Sos.dem.)

OULUN LÄÄNIN VAALIPIIRI

Pienviljelijä Kusti Gerhard Arhama, Sotkamo (Maalaisliitto)
Varastonhoitaja Eetu Karjalainen, Kajaani (Sos.dem.)
Pastori Vilho Heikki Kivioja, Kalajoki (Maalaisliitto)
Säästöpankinjohtaja Väinö Wilhelm Kokko, Oulu (Kokoomus)
Kirvesmies Hjalmar Lindqvist, Haukipudas (Sos.dem.)
Maanviljelijä Kalle Aukusti Lohi, Ranua (Maalaisliitto)
Maatalous- ja metsätieteiden kandidaatti Kalle Nikolai Määttä, Oulu (Maalaisliitto)
Maanviljelijä Heikki Niskanen, Nivala (Pienvilj. ja maalaiskansan puolue)
Maanviljelijä Eero Nurmesniemi, Kärsämäki (Maalaisliitto)
Maanviljelijä Juho Pyörälä, Vihanti (Maalaisliitto)
Pienviljelijä Eino Jaakko Rytinki, Pudasjärvi (Pienvilj. ja maalaiskansan puolue)
Pienviljelijä Sulo Salo, Puolanka (Maalaisliitto)
Maanviljelijä Heikki Simonen, Alavieska (Sos.dem.)
Toimittaja Arvi Turkka, Oulu (Sos.dem.)
Lehtori Jalo Veikko Wainio, Oulu (IKL)
Maanviljelijä Uuno Antti Virranniemi, Kuusamo (Maalaisliitto)

TURUN LÄÄNIN ETELÄINEN VAALIPIIRI

Filosofian tohtori Mikko Wilhelm Erich, Helsinki (Sos.dem.)
Toimittaja Einar Anders Holmberg, Turku (Ruots.)
Lehtori Aarne Uno Johannes Honka, Turku (Kokoomus)
Filosofian maisteri Hugo Valdemar Johansson, Finström (Ruots.)
Työmies Kalle Nikolai Jokinen, Perniö (Sos.dem.)
Agronomi Frans Einari Karvetti, Naantalin mlk (Maalaisliitto)
Päätoimittaja Arvo Mikael Ketonen, Turku (Edistyspuolue)
Agronomi Kaarle August Korvenoja, Pertteli (Kokoomus)
Kansakoulunopettaja Urho Albinus Kulovaara, Turku (Sos.dem.)
Rouva Aino Aleksandra Lehtokoski, Helsinki (Sos.dem.)
Työmies Johannes Gottfrid Lindström, Dragsfjärd (Sos.dem.)
Kirvesmies Kustaa Verner Perho, Maaria (Sos.dem.)
Kunnallisneuvos Juho Erland Pilppula, Laitila (Maalaisliitto)
Maanviljelysinsinööri Yrjö Reinhold Saarinen, Turku (IKL)
Filosofian maisteri Ralf Johan Gustaf Törngren, Turku (Ruots.)

TURUN LÄÄNIN POHJOINEN VAALIPIIRI

Maanviljelijä Paavo Paatrikki Aarniokoski, Kankaanpää (Sos.dem.)
Maanviljelijä Kalle Gaabriel Joukanen, Kankaanpää (Maalaisliitto)
Lääninrovasti Kaarlo Reetrikki Kares, Lapua (IKL)
Maanviljelijä Kalle Johannes Kirra, Huittinen (Maalaisliitto)
Toimittaja Ville Aukusti Komu, Ulvila (Sos.dem.)
Lääninrovasti Kustaa Kylänpää, Noormarkku (Kokoomus)
Postiljooni Johan Emil Malmivuori, Rauma (Sos.dem.)
Pienviljelysneuvoja Lauri Nikolai Murtomaa, Kokemäki (Maalaisliitto)
Pienviljelijä Frans Vilho Mustasilta, Hämeenkyrö (Sos.dem.)
Sairaanhoitaja Kyllikki Pohjala, Nakkila (Kokoomus)
Maatyöläinen Viljo Johannes Rantala, Punkalaidun (Sos.dem.)
Talousneuvos Miina Sillanpää, Helsinki (Sos.dem.)
Maanviljelysneuvos Kalle Ahti Soini, Tampere (Kokoomus)
Ulkoasiainministeri, toimitusjohtaja Väinö Alfred Tanner, Helsinki (Sos.dem.)

UUDENMAAN LÄÄNIN VAALIPIIRI

Viilaaja Mikko Ampuja, Helsingin pitäjä (Sos.dem.)
Liittosihteeri Sven Gunnar Andersson, Helsinki (Sos.dem.)
Seminaarinjohtaja Elsa Rosina Bonsdorff, Porvoon mlk (Ruots.)
Sisäasiainministeri, varatuomari Ernst Viktor Lorentz von Born, Pernaja (Ruots.)
Pääjohtaja Aimo Kaarlo Cajander, Helsinki (Edistyspuolue)
Mainospäällikkö, filosofian tohtori Carl Olof Frietsch, Helsinki (Ruots.)
Professori Elis Ragnar Furuhjelm, Helsinki (Ruots.)
Kunnallisneuvos Mandi Hannula, Helsinki (Edistyspuolue)
Agronomi Uno Alarik Hildén, Inkoo (Ruots.)
Rouva Anni Maria Huotari, Helsinki (Sos.dem.)
Päätoimittaja Rauno Gustaf Ilmari Kallia, Helsinki (IKL)
Maisteri Sylvi-Kyllikki Kilpi, Helsinki (Sos.dem.)
Maanviljelijä Henrik Kullberg, Ruotsinpyhtää (Ruots.)
Maanviljelijä August Kuusisto, Vihti (Sos.dem.)
Maanviljelijä Johan Emil Lampinen, Porvoon mlk (Maalaisliitto)
Piirisihteeri Aleksi Lehtonen, Helsinki (Sos.dem.)
Eduskunnan 2. varapuhemies, professori Edwin Johan Hildegard Linkomies, Helsinki (Kokoomus)
Pienviljelijä Antti Jalmari Linna, Lohja (Sos.dem.)
Maanviljelijä Jalmari Alfhildus Pilkama, Kuusankoski (Kokoomus)
Toimittaja Kaisu-Mirjami Rydberg, Helsinki (Sos.dem.)
Työläisnaisliiton sihteeri Martta Helena Salmela-Järvinen, Helsinki (Sos.dem.)
Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri Väinö Veikko Salovaara, Helsinki (Sos.dem.)
Odontologian kandidaatti Cay Sundström, Helsinki (Sos.dem.)
Opettaja Kustaa August Syrjänen, Kuusankoski (Sos.dem.)
Toimittaja Matti Turkia, Helsinki (Sos.dem.)
Filosofian maisteri Karl Harald Wiik, Helsingin mlk (Sos.dem.)
Lääninrovasti Paavo Emil Virkkunen, Helsinki (Kokoomus)
Kirjaltaja Atos Kasimir Wirtanen, Helsinki (Sos.dem.)
Filosofian maisteri Ebba Hilda Maria Östenson, Helsinki (Ruots.)
Toimittaja John Emil Österholm, Helsinki (Ruots.)

VAASAN LÄÄNIN ITÄINEN VAALIPIIRI

Kivityömies Tuomas Bryggari, Helsinki (Sos.dem.)
Kirkkoherra Väinö Rafael Havas, Kivijärvi (Kokoomus)
Pienviljelijä Hilma Koivulahti-Lehto, Virrat (Sos.dem.)
Maanviljelijä Matti Luoma-Aho, Alajärvi (Maalaisliitto)
Pienviljelysneuvoja Eino Oskari Möttönen (myöh. Palovesi), Karstula (Maalaisliitto)
Valtiovarainministeri, ylijohtaja Mauno Pekkala, Helsinki (Sos.dem.)
Veturinkuljettaja Onni Evert Peltonen, Jyväskylä (Sos.dem.)
Myymälänhoitaja Uuno Raatikainen, Pihtipudas (Sos.dem.)
Maanviljelijä Vihtori Vesterinen, Laukaa (Maalaisliitto)
Agronomi Taavi Nikolai Vilhula, Jyväskylä (Maalaisliitto)

VAASAN LÄÄNIN ETELÄINEN VAALIPIIRI

Professori Ernst Henrik Estlander, Helsinki (Ruots.)
Maanviljelijä Gustaf Edvard Helenelund, Sulva (Ruots.)
Päätoimittaja Jaakko Oskari Ikola, Vaasa (Kokoomus)
Maanviljelijä Johan Levi Jern, Mustasaari (Ruots.)
Apulaismaatalousministeri, kunnallisneuvos Juho Koivisto, Kurikka (Maalaisliitto)
Maanviljelijä Josef Anders Mangs, Närpiö (Ruots.)
Maanviljelijä Iisakki Elias Nikkola, Ilmajoki (IKL)
Talonomistaja Isak Penttala, Seinäjoki (Sos.dem.)
Kunnallisneuvos Emil Mikael Tarkkanen, Laihia (Maalaisliitto)
Maanviljelijä Karl Johan Wenman, Närpiö (Sos.dem.)

VAASAN LÄÄNIN POHJOINEN VAALIPIIRI

Sosiaaliministeri, päätoimittaja Karl-August Fagerholm, Helsinki (Sos.dem.)
Maanviljelijä Edvard Haga, Vöyri (Ruots.)
Talousneuvos Johan Emil Hästbacka, Teerijärvi (Ruots.)
Eduskunnan 1. varapuhemies, maanviljelijä Viljami Kalliokoski, Halsua (Maalaisliitto)
Agronomi Kauno Antero Kleemola, Kannus (Maalaisliitto)
Pienviljelijä Leevi Matti Lepistö, Toholampi (Sos.dem.)
Kunnallisneuvos Ernst Alexander Turja, Lapua (Kokoomus)
Saarnaaja Matts Albin Wickman, Teerijärvi (Ruots.)

VIIPURIN LÄÄNIN ITÄINEN VAALIPIIRI

Maanviljelijä Antti Halonen, Jaakkima (Maalaisliitto)
Maanviljelijä Kaapro Huittinen, Kurkijoki (Maalaisliitto)
Talonomistaja Juho Kuittinen, Enso (Sos.dem.)
Maanviljelijä Juhani Fredrik Leppälä, Sortavalan mlk (Maalaisliitto)
Toimittaja Juho Jaakko Lonkainen, Viipuri (Sos.dem.)
Kunnankirjuri Eemil Viktor Luukka, Muolaa (Maalaisliitto)
Maanviljelijä Matti Nikolai Miikki, Ruokolahti (Maalaisliitto)
Puolustusministeri, maanviljelijä Juho Niukkanen, Kirvu (Maalaisliitto)
Kirvesmies Toivo Nokelainen, Vuoksenniska (Sos.dem.)
Insinööri Arvi Adiel Oksala, Helsinki (Kokoomus)
Kansanopistonjohtaja Erkki Paavolainen, Kanneljärvi (Kokoomus)
Maanviljelijä Juho Paksujalka, Hiitola (Maalaisliitto)
Maanviljelijä Matti Pitkänen, Sortavalan mlk (Maalaisliitto)
Maanviljelijä Matti Pärssinen, Pyhäjärvi (Maalaisliitto)
Päätoimittaja Jussi Raatikainen, Sortavala (Sos.dem.)
Maanviljelijä Tauno Saukkonen, Parikkala (Maalaisliitto)
Everstiluutnantti Paavo Oskar Edvard Susitaival, Helsinki (IKL)
Maanviljelijä Yrjö Welling, Kirvu (Sos.dem.)

VIIPURIN LÄÄNIN LÄNTINEN VAALIPIIRI

Sähkötyömies Kauko Kalevi Andersson, Kymi (Sos.dem.)
Filosofian tohtori Vilho Annala, Helsinki (IKL)
Toimitusjohtaja Antti Verner Hackzell, Helsinki (Kokoomus)
Kunnallislautakunnan esimies Aapo Inkinen, Kuolemajärvi (Maalaisliitto)
Maalari Jere Juutilainen, Lappeenranta (Sos.dem.)
Rovasti Kaiku Kallio, Lappeenranta (Kokoomus)
Lakitieteen tohtori Urho Kaleva Kekkonen, Helsinki (Maalaisliitto)
Maanviljelijä Antti Kemppi, Viipurin mlk (Maalaisliitto)
Kirvesmies Ville Kupari, Kymi (Sos.dem.)
Rouva Elsa Matilda Metsäranta, Kotka (Sos.dem.)
Toimittaja Kaapro Moilanen, Viipuri (Kokoomus)
Asutustilallinen Juho Pyy, Viipuri (Sos.dem.)
Pääjohtaja Oskar Brynolf Reinikainen, Helsinki (Sos.dem.)
Tarkastaja Johan Pietari Salmenoja, Helsinki (Sos.dem.)
Maanviljelijä Anton Suurkonka, Valkeala (Maalaisliitto)
Kunnallisneuvos Elias Tukia, Lappee (Maalaisliitto)
Kaupunginjohtaja Otto Arno Tuurna, Viipuri (Kokoomus)