Ilmoita vuonna 2017 menestynyt urheilija tai valmentaja tästä

Kauhajokiset suomenmestarit, kansainvälisesti menestyneet urheilijat vuonna 2015

(Vajk 9.12.2014 § 33)
Kaupunki palkitsee vuosittain kauhajokiset suomenmestaruuteen yltäneet tai kansainvälisesti hyvin menestyneet urheilijat sekä ansioituneet valmentajat.

Palkitsemisen kriteerit:
- SM-1 (yleisestä sarjasta veteraanisarjoihin), C-ikäisistä ylöspäin nuorten sarjoissa 1-3 sijat, kansainvälisesti menestynyt urheilija
- urheilija on kauhajokinen (Kauhajoella kirjoilla oleva) ja edustaa sellaista liikuntalajia/seuraa, joka kuuluu opetus- ja kulttuuriministeriön (okm) avustusten piiriin kuuluvaan liikuntatoimen alaiseen keskusjärjestöön ja jolla on valtakunnallista kilpailutoimintaa
- lisäksi huomioidaan sellaiset urheilijamenestykset, jos urheilijalla ei ole ollut mahdollisuutta edustaa Kauhajoella toimivaa liikuntajärjestöä


KAUHAJOEN KARHU RY

Ampumahiihto

Esa Kangasmäki
M150 Ampumahiihto 20.2.2015 Seinäjoki
1. Viesti 3x5 km

M150 Ampumajuoksu  9.8.2015 Kauhajoki
1. Viesti 3x3 km

M100 Ampumasuunnistus 14.-16.8.2015 Mikkeli
1. Viesti 2x3,7 km

Kv.-Masters-kilpailut
M55 Ampumahiihto  26.-29.3.2015 Kontiolahti
1. Viesti 3 x 6 km 

M55 Ampumahiihto  26.-29.3.2015 Kontiolahti
13. Pikakisa 6 km

M55 Ampumahiihto  26.-29.3.2015 Kontiolahti
6. Normaali kilpailu 10 km

Jaakko Marttila
M21 Ampumajuoksu  9.8.2015 Kauhajoki
2. Viesti 3 x 4 km

M19 Ampumahiihto  28.3.2015 Raahe
3. Viesti 3 x 6 km

Juho Kauhajärvi
M15 Ampumajuoksu 9.8.2015 Kauhajoki
2. Viesti 3 x 3 km

Saku Kalliomäki
M15 Ampumajuoksu 9.8.2015 Kauhajoki
2. Viesti 3 x 3 km

Uinti

Mauri Kanto (yht. 11 SM-mitalia v.2015)
M50 Rintauinti (lyhyt rata)  27.-29.3.2015 Oulu
1. 100m: 1.17,05 

M50 Rintauinti (lyhyt rata)  27.-29.3.2015 Oulu
1. 200m: 2.53,71 

M50 Rintauinti (pitkä rata)  23.-25.10.2015 Turku
1. 50m: 36,14

M50 Rintauinti (pitkä rata) 23.-25.10.2015 Turku
1. 100m: 1.21,65

M50 Rintauinti (pitkä rata) 23.-25.10.2015 Turku
1. 200m: 3.01,29

M50 Vapaauinti (pitkä rata)  23.-25.10.2015 Turku
1. 100m: 1.07,21
 

Pyöräily

Laura Vainionpää
N23 28.6.2015 Vantaa
2. Maantieajo

N23 9.8.2015 Tartto, Viro
52. Maantieajo 124 km, EM-kilpailu
 

Judo

Tiina Salmirinne
N18 14.2.2015 Nummela
3. Sarja 57 kg
Osallistunut kansainväliseen turnaukseen 11.-12.4.2015 (Viro)
Valittu maajoukkuevalmennukseen
 

Yleisurheilu

Armas Rantala
M85 Olympiapainonheitto  20.9.2015 Kauhajoki
1. 3,08m 

Reima Mäki-Äijälä
M70 Painonheitto, halli 7.3.2015 Jyväskylä
1. 3,08m

Jukka Perälä
M50 Olympiapainonheitto  20.9.2015 Kauhajoki
1. 6,98m

Mikko Mäenpää
M22 Olympiapainonheitto  20.9.2015 Kauhajoki
1. 8,12m

Jussi Craycroft  
M19 Keihäs, halli 28.2.2015 Tampere
3. 58,44

Aleksi Ala-Prinkkilä
M22 60m, hallikisa   28.2.2015 Turku
1. 6,99

Suvi Koskinen
N19 Moukari (Talvimestaruuskilpailut) 21.2.2015 Kaustinen
1. 62,62m 

N19 Moukari  16.8.2015 Savonlinna
1. 61,77m  

N19 Moukari, EM-kilpailut 16.-19.7.2015 Eskilstuna, Ruotsi
4. 63,03m

N20 Moukari, Pohjoismaat 29.8.2015 Espoo
2. 61,94m

Veikka Koskinen
M16 Moukari  21.8.2015 Kalajoki
1. 64,12m  

M16 Kiekko  22.8.2015 Kalajoki
3. 42,32m

M16 Kuula  23.8.2015 Kalajoki
3. 14,67m

Janina Ylinen
T15 Moukari (Talvimestaruuskilpailut) 21.2.2015 Kaustinen
2. 45,25m
 

Sotilasurheilu, ampuma-Suunnistus MM-kilpailut

Jarno Kallio-Könnö
1. Henkilökohtainen kilpailu 14.-16.8.2015 Mikkeli
MM-kilpailut

1. Suomen viestijoukkue 14.-16.8.2015 Mikkeli
3 x 5,4 km

2. Sprint  14.-16.8.2015 Mikkeli
4,6 km
 

KAUHAJOEN AMPUJAT RY

Marika Röyhkiö
N18 Ilmapistooli 20.-22.3.2015 Turku
SM-Hopea

Oskari Lehtimäki
Y15 Skeet 9.8.2015 Hyvinkää
SM-Kulta

 

KAUHAJOEN MOOTTORIKELKKAILIJAT RY

Jani Tanhuanpää
M21 ATV-Motocross (Mönkijät)  useita osakilpailuja
EM-Pronssi

Niki Nummijoki
M16 Kelkkailu enduro junior, useita osakilpailuja
EM-Kulta SM-Kulta

Juuso Loukko
Vesijettien sm slalom, Elokuu 2015 Hanko
SM-Kulta
 

KAUHAJOEN TRAKTORIURHEILIJAT RY

Juha Vainionpää
Traktor Pulling, Super Sport 3600 kg, Kesä 2015 (6 osakilpailua)
1. SM

Traktor Pulling, Super Sport 3600 kg, 09/2015 Tanska
7.EM-kilpailut

Hermanni Ruohomäki
Traktor Pulling, Farmi 2500 kg, Kesä 2015 (6 osakilpailua)
1. SM

KAUHAJOEN URHEILUAUTOILIJAT RY

Pasi Välimäki
JM-SM Liigamestaruus 2015,  29.-30.8.2015 Hyvinkää
SMA & Tierakenne Team, Joukkueen 1. kuljettaja (yht. 10 kuljettajaa)


FPO-FINNISH POWERLIFTING ORGANISATION / WABDL-LIITTO

Virpi Pukkila

160 kg / 75 kg, Las Vegas USA
MM-1 (uusi ME)

Juha Pukkila
210 kg / 100 kg, Las Vegas USA
MM-3
 

Palkittavat valmentajat

Ali Korkmaz, Jalkapallo - Kauhajoen Karhu

Vesa Hietalahti, Ampumahiihto - Kauhajoen Karhu

Kimmo Yli-Peltola, Koripallo - Kauhajoen Karhu

Marjo Nuuttila, Suunnistus - Kauhajoen Karhu

Tiia Lehtinen, Cheerleading - Kauhajoen Karhu

Jaana Ketola, Lentopallo - Kauhajoen Karhu

Tomi Kivilahti, Pesäpallo - Kauhajoen Karhu

Jari-Pekka Kivistö, Judo - Judojaosto


Kunnon kuntalainen v. 2015
Jukka Perälä
 


Kauhajokiset suomenmestarit, kansainvälisesti menestyneet urheilijat vuonna 2014

KAUHAJOEN KARHU RY

Ampumahiihto

Esa Kangasmäki
M55 Ampumahiihto  21.-22.2.2014 Jurva
1. Normaali kilpailu 10 km 

M150 Ampumahiihto  21.-22.2.2014 Jurva
1. Viesti 3x5 km

M150 Ampumajuoksu  8.-10.8.2014 Oulu
1. Viesti 3x3 km
 
Kv.-Masters-kilpailut
M45-55 Ampumahiihto  27.-30.3.2014 Kontiolahti
3. Viesti 3 x 6 km 

M55 Ampumahiihto  27.-30.3.2014 Kontiolahti
4. Pikakisa 6 km

M55 Ampumahiihto  27.-30.3.2014 Kontiolahti
4. Normaali kilpailu 10 km 

Jaakko Marttila
M21 Ampumahiihto  30.3.2014 Hämeenlinna
1. Viesti 3 x 6 km

M21 Ampumajuoksu  8.-10.8.2014 Oulu
1. Viesti 3x4 km 

M17 Ampumajuoksu  30.-31.8.2014 Jurva
1. Normaali matka 8km 

M17 Ampumajuoksu  30.-31.8.2014 Jurva
3. Pikamatka 6km 

M17 Talvitriathlon J+PY+HI  26.4.2014 Jämijärvi
2. J5,2km+PY9,5km+H6,25km

Henna Lammi
N19 Ampumahiihto  30.3.2014 Hämeenlinna
2. Viesti 3 x 6km 
Ampuma-Suunnistus

D18 Ampumasuunnistus  9.5.2014 Seinäjoki
3. Sprint 2,9km 

Eveliina Viitala
N19 Ampumajuoksu  8.-10.8.2014 Oulu
3. Viesti 3 x 4km

Sotilasurheilu, ampuma-Suunnistus MM-kilpailut

Jarno Kallio-Könnö
2. Viesti   12.-13.7.2014
Storkow, Saksa

3. Normaali matka  12.-13.7.2014
Storkow, Saksa

4. Sprint   12.-13.7.2014
Storkow, Saksa

Uinti

Mauri Kanto
M50 Vapaauinti, lyhyt rata  28.-30.3.2014 Lappeenranta
1. 1 500m: 20.42,85 

M50 Rintauinti (lyhyt rata)  28.-30.3.2014 Lappeenranta
1. 100m: 1.16,94  

M50 Rintauinti (lyhyt rata)  28.-30.3.2014 Lappeenranta
1. 200m: 2.50,72  

M50 Rintauinti (pitkä rata)  24.-26.9.2014 Jyväskylä
1. 100m: 1.19,45 

M50 Rintauinti (pitkä rata)  24.-26.9.2014 Jyväskylä
1. 200m: 2.57,00

M50 Vapaauinti (pitkä rata)  24.-26.9.2014 Jyväskylä
1. 400m: 5.15,36 

M50 Vapaauinti (pitkä rata)  24.-26.9.2014 Jyväskylä
1. 800m: 11.01,70 

PM-kilpailut
M50 Vapaauinti, lyhyt rata  4.-5.10.2014 Pori
1. 400m: 5.04,72 

M50 Rintauinti, lyhyt rata  4.-5.10.2014 Pori
2. 100m: 1.16,18 SE 

M50 Rintauinti, lyhyt rata  4.-5.10.2014 Pori
2. 200m: 2.48,22 

M50 Rintauinti, lyhyt rata  4.-5.10.2014 Pori
2. 50m: 35,13  

Avovesiuinti

M50 Avovesiuinti   10.8.2014 Kangasala
1. 3 000 m: 48.21,00 

Avovesiuinti PM-kilpailu

M50 Avovesiuinti   10.8.2014 Kangasala
2. 3 000 m: 48.21,00 

Meri Hakala
N17 Avovesiuinti   10.8.2014 Kangasala
3. 3 000 m: 52.54,00 

Painonnosto

Pilvi Vuolle 
N40 TE 29kg + TY 42kg = 71kg  12.-13.4.2014 Oulu
1.  

Tiina Laine 
N20 TE 44kg + TY 50kg = 94kg   12.-13.4.2014 Oulu
2.   

Pyöräily

Sauli Uusi-Kokko
M80 Maantieajo 29 km  16.-17.8.2014 Mäntsälä
1.   

M80 Tempoajo 9,6 km  16.-17.8.2014 Mäntsälä
1.
Lisäksi

M80 Selkäuinti   24.-25.10.2014 Jyväskylä
1. 50m: 2.23,84  J

M80 Vapaauinti   24.-25.10.2014 1. 50m: 1.54,50  Jyväskylä

M80 Vapaauinti   24.-25.10.2014 1. 100m: 4.16,83  Jyväskylä

Jaakko Hautala
M12 Tempoajo 5 km  17.8.2014 Mäntsälä
2. Joukkuekilpailu 

Erno Nousiainen
M12 Tempoajo 5 km  17.8.2014 Mäntsälä
2. Joukkuekilpailu  M

Yleisurheilu

Tapani Nevala
M90 Painonheitto   9.8.2014 Jyväskylä
1. 5,18m  

M90 Olympiapainonheitto  21.9.2014 Kauhajoki
1. 1,39m  

Armas Rantala
M85 Olympiapainonheitto  21.9.2014 Kauhajoki
1. 3,05m 

Aleksi Ala-Prinkkilä
M22 60m, hallikisa   15.2.2014 Helsinki
2. 6,91 

M22 100m   9.8.2014 Seinäjoki
3. 10,77  

Mikko Mäenpää
M22 Olympiapainonheitto  21.9.2014 Kauhajoki
1. 8,26m   

Suvi Koskinen
N17 Moukari (Talvimestaruuskilpailut) 23.2.2014 Kaustinen
2. 62,12m 

N17 Moukari    22.-24.8.2014 Kotka
2. 62,77m  

N17 Kuula   22.-24.8.2014 Kotka
3. 13,77m 

Suomi-Ruotsi maaottelu

N17 Moukari (Tyttöjen maaottelu) 31.8.2014 Helsinki
3. 59,19m  

Veikka Koskinen
P15 Moukari   22.-24.8.2014 Raisio
2. 58,72m  

Janina Ylinen
T14 Moukari   22.-24.8.2014 Raisio
2. Moukari 46,15m 

T14 Moukari (Talvimestaruuskilpailut) 23.2.2014 Kaustinen
1. 42,48m  

KAUHAJOEN MOOTTORIKELKKAILIJAT RY

Jani Tanhuanpää
M19 ATV-Motocross (Mönkijät)  useita osakilpailuja
1. Yhteistulos

KAUHAJOEN TIKKA 80 RY

Jukka Uitto
Myl Tikkahiihto 6km+3x10 tikkaa 1.3.2014 Ranua
1. Aika: 23.41, tikkapist. 194
yht. 757,17 pist.

Myl Tikkajuoksu, viesti 3 x 800m 19.7.2014 Saarijärvi
1. Aika 23,41  

KAUHAJOEN KAMPPAILU-URHEILIJAT RY

Santeri Laine
A-B ?juniorit  Olympiatyylin nyrkkeily: 63kg 31.10-2.11.2014 Oulu
2. SM-kilpailut 
 
FPO ? FINNISH POWERLIFTING ORGANISATION / WABDL-LIITTO

Virpi Pukkila
Masters World Cup 75 kg    Elokuu 2014 Turku
40-46 1. (tulos 155kg; uusi ME)  
   
Avoin sarja     Marraskuu 2014 Las Vegas, USA
44-49 MM-1 (tulos 152,5kg) 
 
Juha Pukkila
Masters  Raw penkki   Elokuu 2014 Turku
47-53 1. (tulos 162,5kg/ME) 

Masters 110 kg (varustesarja)  Marraskuu 2014, Las Vegas USA
45-49 MM-1. (tulos 220 kg) 

 

Palkittavat valmentajat

Johanna Kohtala, Judo  - Kauhajoen Karhu

Teppo Pättikangas, Jalkapallo - Kauhajoen Karhu

Emma-Sofia Rinne, Cheerleading - Kauhajoen Karhu

Timo Hakamaa, Koripallo - Kauhajoen Karhu

Tarja Talvitie, Salibandy - Kauhajoen Karhu

Suvi-Päivi Anttila, Soutu - Kauhajoen Karhu

Riitta Maunula-Craycroft, Yleisurheilu - Kauhajoen Karhu

Pekka Virtanen, Ammunta - Kauhajoen Ampujat


Vuoden maineteko 2014

Kauhajoen Karhun Cheerleadingjaosto: Cheerleading Syyskilpailut Kauhajoella 4.10.2014


Kunnon kuntalainen v. 2014

(Vajk 9.12.2014 § 34)
Vuosittain valitaan Kunnon kuntalainen yhteistyössä Pohjanmaan Liikunta ja Urheilu (PLU) ry:n vauhdittamana. Lisäksi PLU on palkinnut vuosittain mm. Kunnon Kunnan, Kunnon Seuran ja Kunnon Pohjalaisen yhteisessä alueellisessa tilaisuudessa, joka pidetään viimeistään PLU:n kevätkokouksen yhteydessä. Kokoukseen kutsutaan myös eri kuntien kunnolliset, joita PLU on muistanut vielä erikseen.

Vapaa-aikajohtokunnalla on ollut päätöksenteon pohjana Kunnon kuntalaisen -säännöt, jotka aikanaan myös Pohjanmaan Liikunta ja Urheilu on hyväksynyt.

Valinnan kriteereinä toivotaan painotusta siihen, että henkilö on kunnostautunut paikallisen kunto- ja terveysliikunnan toteuttajana ja / tai vaikuttajana, henkilöllä on mielellään useamman vuoden toimijatausta ja lisäksi eduksi katsotaan myös oma henkilökohtainen kuntoilu ja terveysliikunta.

Muurari Mauri Kanto
Perusteluna valinnalle mm.:
Harrastuksina Mauri Kannolla on ollut nuorena uinti, koripallo ja ja kilpapyöräily SM-tasolla. Biljardi- ja dars-harrastus ennen kilpauintia.
Aikuisurheilu uinnissa v. 2005: yli 50 kpl SM-tason mitalia, joista kultaa 30 kpl. PM-kilpailuista 14 mitalia (3 kultaa) ja osallistunut EM-kilpailuihin.

Seuratoiminta Kauhajoen Karhussa pyöräilyjaostossa sekä uintijaostossa v.2006 lähtien.
Uintivalmennus alkaen 2007. Lajin nosto SM-kisoihin saakka. Huomioi harraste- ja kuntouimarit antamalla opastusta tekniikassa uimareille.
 

Palkittavat yhteisessä potretissa Kauhajoen Koulukeskuksessa ma 19.1.2015.



Kunnon Kuntalainen 2014: Mauri Kanto

 

Kauhajokiset suomenmestarit, kansainvälisesti menestyneet urheilijat v. 2013

(Vajk 12.12.2013 § 68)


KAUHAJOEN KARHU RY

Ampumahiihto

Esa Kangasmäki
M55 Ampumahiihto  3.3.2013
Normaali kilpailu  Tuusula

M55 Ampumajuoksu  17.-18.8.2013
Pikakilpailu   Tuusula

M55 Ampumajuoksu  17.-18.8.2013
Normaali kilpailu  Tuusula

Henna Lammi
N17 Ampumahiihto, viesti  24.3.2013
1. 3 x 5km   Oulu

N17 Ampumajuoksu, viesti  16.-18.8.2013
2. 3 x 3km   Tuusula

N17 Rulla-ampumahiihto  7.-8.9.2013
3. Pikakilpailu 5km  Kontiolahti

N17 Rulla-ampumahiihto  7.-8.9.2013
3. Normaali kilpailu 5km  Kontiolahti

Kv. N17 Ampumahiihto, Suomi-Ruotsi 15.3.2013
1. 4 x 4km, sekaviesti  Larsmo

Kv. N17 Ampumahiihto, Suomi-Ruotsi 16.3.2013
8. Normaali kilpailu 7km  Larsmo

Kv. N17 Ampumahiihto, Suomi-Ruotsi 17.3.2013
6. Pikakilpailu 5km  Himanka

Jaakko Marttila
M17 Ampumahiihto, viesti  24.3.2013
2. 3 x 5km   Oulu

M17 Rulla-ampumahiihto  7.-8.9.2013
3. Pikakilpailu 6km  Kontiolahti

M17 Rulla-ampumahiihto  7.-8.9.2013
3. Normaali kilpailu 7km  Kontiolahti

Juho Kauhajärvi
M13 Ampumajuoksu, viesti  16.-18.8.2013
3. 3 x 3km   Tuusula

Saku Kalliomäki
M13 Ampumajuoksu, viesti  16.-18.8.2013
3. 3 x 3km   Tuusula
 
Mika Lammi
M21 Ampumahiihto   9.3.2013
3. Normaali kilpailu 15km  Kontiolahti

M21 Ampumahiihto, viesti  24.3.2013
2. 3 x 7,5km   Oulu

M21 Ampumajuoksu, viesti  16.-18.8.2013
3. 3 x 4km   Tuusula

M21 Ampumajuoksu  16.-18.8.2013
3. Pikakilpailu 4 km  Tuusula

M21 Ampumajuoksu  16.-18.8.2013
2. Normaali kilpailu 6km  Tuusula

Ampuma-Suunnistus

Henna Lammi
D18 3. Sprint 1,8 km  8.-9.5.2013
Ylistaro

Yleisurheilu

Tapani Nevala
M90 Keihäs   2.-4.8.2013
1. 6,40 m   Kajaani

M90 Pituus   2.-4.8.2013
1. 1,09 m   Kajaani

M90 3-loikka   2.-4.8.2013
1. 2,94 m   Kajaani

M90 Olympiapaino  22.9.2013
1. 1,77 m   Kauhajoki

Armas Rantala
M85 Kuula     2.-4.8.2013
1.  9,46 m   Kajaani

M85 Moukari   2.-4.8.2013
1. 27,74 m   Kajaani

M85 Painonheitto   2.-4.8.2013
1. 11,72 m    Kajaani

M85 Heittolajit 5-ottelu  11.8.2013
1. 3 816 pistettä  Jalasjärvi

M85 Olympiapaino  22.9.2013
1. 2,91 m   Kauhajoki

Alpo Aaltonen
M85 Olympiapaino  22.9.2013
1. 3,33 m   Kauhajoki

Reima Mäki-Äijälä
M65 Moukari    2.-4.8.2012
1. 37,91 m    Kajaani

M65 Painonheitto   2.-4.8.2013
1. 15,54 m   Kajaani

Jukka Perälä
M50 Olympiapaino  22.9.2013
1. 7,11 m   Kauhajoki

Mikko Mäenpää
M22 Olympiapaino   22.9.2013
1. 7,47 m    Kauhajoki

Anni Kohtala
N17 Kuula   24.8.2013
2. 13,67 m   Turku

Suvi Koskinen
N16 Moukari    24.8.2013
1. 59,33 m   Turku

Kv. N16 Euroopan nuorten Olympiafestivaalit 15.7.2013
7. Moukari 60,31 m  Utrecht, Hollanti

Janina Ylinen
N14 Moukari, talvimestaruuskilpailut 23.2.2013
3. Moukari 40,81  Kaustinen

Uinti

Mauri Kanto
M50 Rintauinti (lyhyt rata)  22.-24.3.2013
1. 100m: 1.17,06   Maarianhamina

M50 Rintauinti (lyhyt rata)  22.-24.3.2013
1. 200m: 2.47,06 (SE)   Maarianhamina

M50 Rintauinti (pitkä rata)  25.-27.10.2013
1. 50m: 36,45   Vantaa

M50 Rintauinti (pitkä rata)  25.-27.10.2013
1. 100m: 1.19,89  Vantaa

M50 Rintauinti (pitkä rata)  25.-27.10.2013
1. 200m: 2.55,17 (SE)  Vantaa

Pyöräily

Sauli Uusi-Kokko
M80 10km, aika-ajo  24.-25.8.2013
1. Aika: 20.22,0  Säkylä

M80 22,5km, maantieajo  24.-25.8.2013
1. Aika: 5.21,0  Säkylä

Jääkiekko

Laura Vainionpää
A-tytöt SM-kulta, seura: Oriflame, Kuortane 6.4.2013 Rauma

Paini

Harri Nousiainen
M17 Kr 58kg   13.4.2013
2. (kadetit)   Ilmajoki

Kv. M17 PM-kilpailut, Kr 58kg  12.5.2013
6. (kadetit)   Eslöv, Ruotsi

Jani Haapamäki
M Kr 60kg   5.5.2013
2.    Järvenpää

Kv. M MM-kilpailut, Kr 55kg
6.-22.9.2013
- avausottelussa häviö USA/Mango Budabest, Unkari
(sijoitus 24.)

Painonnosto

Tiina Laine 
N17 Tempo +Työntö=Yhteistulos 26.5.2013 
3. 41kg+50kg=91kg  Alavus

KAUHAJOEN KARHU RY / WARTTI BASKET - CAPITALS, HELSINKI

Koripallo

Ninni Salmi
A-tytöt Finaalien MVP-pelaaja  2012-2013
1.   Helsinki

Kv-ottelut 12 ottelua A-tytöissä  2013

TANSSIURHEILUSEURA CASINO RY / STEP, TAMPERE

Tanssiurheilu

Saga Granlund
Juoniori Vakiotanssit   16.2.2013
2-luokka 1.

Latinalaistanssit  4.5.2013
3.

10-tanssit (vakiot ja lattarit) 9.11.2013
1.

Kv-kisat WDSF Finland Open, vakiot 9.3.2013
11. Vakiot, 13. Lattarit  Suomi

Pietarin kv-kisa  13.4.2013
7. Vakiot, 7. Lattarit  Pietari, Venäjä
 
Helsinki Open   19.10.2013
7. Vakiot, 7. Lattarit  Helsinki

MM-kisa Vakiotanssit (pareja 68)  26.10.2013
18.     Moskova, Venäjä

MM-kisa 10-tanssit (pareja 40)  2.11.2013
14.   Riika, Latvia
     
WDSF 10-tanssi (pareja 80) 13.12.2013
14.    Riika, Latvia

KAUHAJOEN URHEILUAUTOILIJAT RY

Autourheilu

Pasi Välimäki 
JM-SM Liiga   7.-8.9.2013
1.    Kotka

Jere Tikka 
JM-SM Liiga   7.-8.9.2013
1.   Kotka

Tuomas Lehtola
Alle 18v. JM-SM Nuoret  8.-9.6.2013
2.   Jurva

KAUHAJOEN TIKKA 80 RY

Jukka Uitto
M Tikkahiihto 6km+3x10 tikkaa 2.3.2013
1. Aika: 23.22, tikkapist. 184, Ranua
yht. 750,33 pist.

KAUHAJOEN KAMPPAILU-URHEILIJAT RY

Santeri Laine
A-B ?juniorit  Olympiatyylin nyrkkeily: 63kg 2.-3.11.2013
3. SM-kilpailut  Tampere
  
Kv. B-sarja Olympiatyylin nyrkkeily: 63kg 4.-5.5.2013
1. Pirkka-turnaus  Tampere

Kv. B-juniorit Olympiatyylin nyrkkeily: 63kg 25.5.2013
1. Ruotsi-Suomi maaottelu  Tukholma, Ruotsi

Mikko Lehtinen
M Olympiatyylin nyrkkeily  23.-25.2.2013
1. SM-kilpailut  Helsinki

LAKEUDEN  TAITOVOIMISTELIJAT RY

Atte Kakkuri
Jr. pojat Trampoliinivoimistelu  10.5.2013
1. Yhteispistemäärä 80,645  Tampere

KAUHAJOEN TRAKTORIURHEILIJAT - KAHTU RY

Ossi Mannila 
Tractor Pulling SM  2013
1. Farmi 6000kg   Alahärmä

Jukka Laitamäki 
Tractor Pulling SM  2013
1. Super Farmi 4500 kg  Alahärmä

Mikko Poikselkä 
Tractor Pulling SM  2013
1. Super Farmi 3500 kg   Alahärmä

KAUHAJOEN MOOTTORIKELKKAILIJAT RY

Mikko Osmo 
MK-SM Snowcross RS-600  21.2.2013
1.    Sotkamo, Vuokatti
 
Niki Nummijoki 
MK-SM Sprint C-380  2.2.2013
1. (neljä osakilpailua)  Sonkajärvi 3.2.2013, Siikalatva 16.2.2013, Kitee 17.2.2013, Kitee    

FPO ? FINNISH POWERLIFTING ORGANISATION / WABDL-LIITTO

Virpi Pukkila
Masters 75 kg (varustesarja)   2013
40-46 MM-1. (tulos 152,5kg)   Reno, USA
   
Masters 75 kg (varustesarja)  2013
44-49 MM-1 (tulos 152kg)  Eger, Unkari

Masters 75 kg (raakasarja)  2013
44-49 MM-1 (tulos 92,5 kg)  Eger, Unkari
 
Juha Pukkila
Masters  110 kg (varustesarja)  2013
47-53 MM-4. (tulos 235 kg)  Reno, USA

Masters 110 kg (varustesarja)  2013
45-49 MM-3. (tulos 225 kg)  Eger, Unkari
 
Masters  100 kg (raakasarja)  2013
45-49 MM-3. (tulos 150 kg)  Eger, Unkari

 

Pakittavat valmentajat

Timo Marjomäki Kauhajoen Karhu, Maraton

Minna Rotola-Pukkila  Kauhajoen Karhu, Suunnistus

Sami Ikkelä Kauhajoen Karhu, Koripallo

Kimmo Noppa Kauhajoen Karhu, Jalkapallo

Jyri Ryödi  Kauhajoen Karhu, Pesäpallo

Mauri Kanto Kauhajoen Karhu, Uinti

Jarkko Kauhajärvi Kauhajoen Karhu, Ampumahiihto

Vuoden talkoolainen 2013

Juhani Pukkila

 



Kunnon kuntalainen v. 2013

Kaisa Isomäki

Perusteluina valinnalle: Kaisa Isomäki on aktiivinen liikunnan harrastaja.
Hän on ohjannut Kauhajoen Naisvoimistelijoissa lasten ja nuorten ryhmiä jo vuosia, sekä ollut aikaisemmin mukana myös aikuisten ohjaajana vuoden.
Kaisa Isomäki kuuluu Naisvoimistelijoiden johtokuntaan ja toimii lasten ja nuorten ohjaajien vastaavana henkilönä.
Hän on mukana Kehitysvammaisten tukiyhdistyksessä ja osaa huomioida erityistä tukea tarvitsevat lapset.
Kaisa Isomäki on positiivinen, helposti lähestyttävä ja liikunnallisesti aktiivinen henkilö.
Kaisa Isomäki on telinevoimistelutaustainen, itse kilpaillut ja valmentanut.

 

Vuden 2013 menestyneet urheilijat ja ansioituneet valmentajat

 

 

Kauhajokiset suomenmestarit, kansainvälisesti menestyneet urheilijat vuonna 2012


(Nuo.-liik.jk. 10.12.2012 § 61)


KAUHAJOEN KARHU RY

Ampumahiihto

Mika Lammi
M21 Ampumahiihto   21.-22.2.2012
1. Yht.lähtö 12,5 km  Kontiolahti

M21 Ampumajuoksu  2.-5.8.2012
2. Pikakisa 4 km  Alavieska

M21 Rullasuksiampumahiihto,  1.9.2012
2. Normaali kisa  15 km  Kontiolahti

M20 Ampumasuunnistus  11.-12.5.2012
2.    Print 4,4 km  Tuusula

Kv. M21 MM-Ampumahiihto  20.-26.2.2012
30.   Normaali matka 15 km 

Kv.  M21 MM-Ampumahiihto  20.-26.2.2012
76.   Pikamatka 10 km

Kv.  M21 MM-Ampumahiihto  20.-26.2.2012
12.   Viesti 4x7,5 km
(Lammi, Moilanen, Kiskola, Hidensalo)

Henna Lammi
T16 Rullasuksiampumahiihto  2.9.2012
2. Pikakisa 5 km  Kontiolahti

T16 Rullasuksiampumahiihto  2.9.2012
3. Normaalikisa 6 km  Kontiolahti

N17 Ampumahiihtoviesti  1.4.2012
1. 3 x 4 km   Rovaniemi

N17 Ampumajuoksuviesti  2.-5.8.2012
1. 3 x 3 km   Alavieska

N16 Ampumasuunnistus  11.-12.5.2012
2.    Print 2,8 km  Tuusula

N16 Ampumasuunnistus  11.-12.5.2012
3.    Classic 6,6 km  Tuusula

Jaakko Marttila
M15 Ampumahiihtoviesti  1.4.2012
1. 3 x 3 km   Rovaniemi

Juho Kauhajärvi
M13 Ampumahiihtoviesti  1.4.2012
3.   3 x 3 km   Rovaniemi

Esa Kangasmäki
M150 Ampumahiihtoviesti   2.3.2012
1. 3 x 5 km   Raahe

M50 Ampumasuunnistus  11.-12.5.2012
1.   Classic 7,9 km  Tuusula

M50 Ampumasuunnistus  11.-12.5.2012
1.   Print 3,6 km  Tuusula

Kv.  M50 Masterskilpailu  22.-25.3.2012
1.   Normaali kilp. 10 km  Kontiolahti

Kv.  M50 Masterskilpailu  22.-25.3.2012
7.   Pikakilpailu 6 km  Kontiolahti

Kv. M50 Masterskilpailu  22.-25.3.2012
4.   Viesti 3 x 6 km  Kontiolahti
(Kangasmäki, Henttonen, Tikka)

Yleisurheilu

Suvi Koskinen
T15 Moukari (Talvimestaruuskilp.) 24.3.2012 Kaustinen
1.    58,14 m 

T15 Moukari   17.-19.8.2012 Vaasa
1.    56,26 m  

N17 Kuula   25.-26.2.2012 Kuortane
3.    13,14 m  

Anni Kohtala
N16 Korkeus   17.-19.8.2012 Espoo
1.    163 cm  

Katri Isomäki
N22 Seiväs (hallikisa)  25.-26.2.2012 Kuortane
3.    350 cm  

N22 Seiväs    12.8.2012 Mikkeli
2.    355 cm  

Kv. N22 PM-Seiväs   21.7.2012 Ullensaker, Norja
7.    340 cm  

Josefiina Viertoma
N22 5-ottelu (hallikisa)  5.2.2012
2.    3169 pistettä  Vaasa

(60 m aj 9,28, korkeus 150, pituus 514,
kuula 9,60, 800m 2.38,06)

Mikko Mäenpää
M22 Olympiapaino   16.9.2012
1.    6,71 m    Kauhajoki

Jukka Perälä
M45 Olympiapaino  16.9.2012
1.    7,26 m   Kauhajoki

Kv. M45 MM-Painonheitto (hallikilpailu) 3.-8.4.2012
6.    11,87 m   Jyväskylä

Kv. M45 MM-Moukari (hallikilpailut)  3.-8.4.2012
8.    35,61 m   Jyväskylä

Helena Hietarinta
Kv. N60 MM-60 m (hallikilpailu)  3.-8.4.2012
6.    9,87    Jyväskylä

Kv.  N60  MM-60 m, viesti 4 x 200 m (hallikilpailu) 3.-8.4.2012
3.    2.19,14 (joukkue: Hietarinta, Rauhala, Jyväskylä
Hymynen, Kokkonen)

Reima Mäki-Äijälä
Kv.  M65 MM-Moukari (hallikilpailu)  3.-8.4.2012
3.    43,79 m    Jyväskylä

Kv.  M65 MM-Painonheitto (hallikilpailut) 3.-8.4.2012
4.    16,30 m    Jyväskylä
 
Armas Rantala
M86 Kuula     3.-5.8.2012
1.    9,33 m   Oulu

M86 Kiekko   3.-5.8.2012
1.    23,84 m   Oulu

M86 Keihäs   3.-5.8.2012
1.    23,27 m    Oulu

M86 Olympiapaino  16.9.2012
1.    2,87 m    Kauhajoki

Pyöräily

Teemu Huhtasaari
M16 Tempo joukkueajo 20km 
3.    Vantaa

Jesse Huhtasaari
M16  Tempo joukkueajo 20km 
3.   Vantaa

Eetu Mäki-Jouppila
M16  Tempo joukkueajo 20km 
3.   Vantaa

Laura Vainionpää
N18 Maantieajo    16.6.2012
2.    67 km   Lieto

N18 Joukkuekilpailu, Tempo-ajo 16.6.2012
1.    14,8 km   Lieto

Kv. N18 MM-Jääkiekko  2.-7.12.2012
Suomi 5.   Tsekki
(hyökkääjä, Kuortane Oriflame Team)

Tiina Rinne 
N18 Joukkuekilpailu, Tempoajo  16.6.2012
1. 14,8 km    Lieto

Minja Hannila
N18 Joukkuekilpailu, Tempoajo 16.6.2012
1. 14,8 km   Lieto

Oskari Vainionpää
M18 Kortteliajo   5.8.2012
3.    40 km   Ylöjärvi

Uinti

Mauri Kanto
M45 Rintauinti (lyhyt rata)  30.3.-1.4.2012
1.    50 m 35,02   Salo

M45 Rintauinti (lyhyt rata)  30.3.-1.4.2012
1.    100 m 1.16,37   Salo

M45 Rintauinti (lyhyt rata)  30.3.-1.4.2012
1.    200 m 2.49,56  Salo

M45 Rintauinti (pitkä rata)  28.-30.10.2012
1.    200 m 2.58,42  Turku

Sisäsoutu

Heikki Soini
M 500 m   11.3.2012
1.    1.17,6   Helsinki

Painonnosto

Tiina Laine 
N17 Sarja 58 kg    26.5.2012
2. (TE 34 kg, TY 41 kg) 74 kg Rautio

Ampumasuunnistus

Jonna Kulmala
N18 Ampumasuunnistus  11.-12.5.2012
1.   Classic 7,9 km  Tuusula

N18 Ampumasuunnistus  11.-12.5.2012
3.   Print 2,8 km  Tuusula

Triathlon

Veijo Koskinen
Kv. M50 MM-Talvitriathlon  25.3.2012
4.    Maastojuoksu, -pyöräily, -hiihto Jämijärvi

Paini

Jani Haapamäki
Kv. M55kg Olympiakarsinnat  20.-22.4.201
- olympiapaikka voiton päässä Sofia, Bulgaria

Kv. M55kg Olympiakarsinnat  5.5.2012
- olympiapaikka voiton päässä  Helsinki

Koripallo/Wartti-Basket, Helsinki

Ninni Salmi
Kv.  B-tytöt Koripallo     2012
1.  Joukkue: Wartti-basket, Helsinki
-    kv-turnauksia: valmistavat maaottelut,
EM-karsinnat ja PM-kilpailut (21 ottelua,
voito 14, tappiot 7)

KAUHAJOEN AMPUJAT RY

Tapio Riihiluoma
H50 SRTL Perinnease   5.5.2012
1. Perinnekivääri 3x10ls. 264p. Kankaanpää

H50 SRTL SM-kilpailut   11.8.2012
1. Joukkue: Pohjanmaa  Kajaani
Rynnäkkökivääri 10+10ls.
    
H50 ResUL:n perinnease  27.5.2012
1. Joukkue: Etelä-Pohjanmaa Mikkeli
Kivääri 100m 30ls.

H50 ResUL:n perinnease  27.5.2012
1. Joukkue: Etelä-Pohjanmaa Mikkeli
Kenttäammunta 150m 10x10ls.

Manne Rinta-Keturi 
H60 ResUL:n perinnease  27.5.2012
1. Joukkue: Etelä-Pohjanmaa Mikkeli
Kenttäammunta 150m 10x10ls

KAUHAJOEN TIKKA 80 RY

Merja Mattila
N Tikkahiihto 6km+3x10 tikkaa 3.3.2012
1. Aika:30.49, tikkapist. 172, Ranua
yht. 663,83 pist.

Markku Rinta-Möykky
M Tikkajuoksu 3x800m+3x10 tikkaa 21.7.2012
1. Joukkue: Aika 10.45  Saarijärvi

KAUHAJOEN KAMPPAILU-URHEILIJAT RY

Mikko Lehtinen
56kg Nyrkkeily   18.-20.2.2012
1.    Lahti
  
LAKEUDEN  TAITOVOIMISTELIJAT RY

Atte Kakkuri
Jr. pojat Trampoliinivoimistelu  Toukokuu 2012
1. Yhteispistemäärä   Jyväskylä

SEINÄJOKI UNITED RY

Maahockey

Aatu Samppala
Maahockey   Kausi
1. SM-sarja   2012

KAUHAJOEN TRAKTORIURHEILIJAT - KAHTU RY

Mikko Poikselkä 
Tractor Pulling SM-Cup
Super Farmi 3000kg   30.6.2012
1. Veto 1: 52,13, veto 2: 62,13 Alahärmä

KAUHAJOEN MOOTTORIKELKKAILIJAT RY

Jani Tanhuanpää
Juniorit Sprint   2012
1.    Soini

Juniorit Enduro (viisi osakilpailua  2012
1.   Suomi

Niki Nummijoki
Juniorit Sprint (kuusi osakilpailua)  2012    2.   Suomi

FPO ? FINNISH POWERLIFTING ORGANISATION /WABDL-LIITTO

Virpi Pukkila
Masters World Championships 75kg 2012
40-46/open MM-1. (tulos 140kg)  Las Vegas, USA
Hall of Fame ?nimitys

Juha Pukkila
Masters  World Championships 100kg 2012
47-53/open MM-3. (tulos 210kg)  Las Vegas, USA
Hall of Fame -nimitys

PALKITTAVAT VALMENTAJAT

Jouko Kohtala
Heittolajit, henkilökohtainen valmentaja Yleisurheilu

Ilkka Kittilä 
Valmentaa: miesten, B-poikien ja C-joukkueita,
  apuna naisten joukkueen valmennuksessa Salibandy

Tapio Ala-Villamo 
Naisten 3-sarjan joukkueen valmentaja Lentopallo

Jarkko Kulmala
P2000-2001 valmentaja   Jalkapallo

Mika Rinne 
Pojat C- ja B valmentaja   Koripallo

Sami Joensuu
Pojat 12-13 v. valmentaja  Pesäpallo

Tero Moilanen
Lasten ja nuorten hiihtovalmennus  Hiihto

Anneli Jukkola
Tennisvalmentaja kaiken ikäisille  Tennis

 

Kunnon kuntalainen v. 2012

Heikki Metsäranta

Perusteluina valinnalle: Heikki Metsäranta on todellinen esimerkki vetäjille ja jaostolaisille.
Hän tekee pyyteetöntä urheilutyötä aktiivisesti ympäri vuoden. Hänet tunnetaan nöyränä ja vaatimattomana ihmisenä,
joka on tehnyt yli 30 vuoden ajan ansiokasta työtä kotikaupungissaan.

 

Vuoden 2012 menestyneet urheilijat ja ansioituneet valmentajat

 

 

Kauhajokiset suomenmestarit, kansainvälisesti menestyneet urheilijat v. 2011

Henna Lammi
T15, Ampumajuoksu 1. Viesti, 3x3km   5. - 7.8.2011 Jalasjärvi

Eveliina Viitala
T15 Ampumajuoksu 1. Viesti, 3x3km    5. - 7.8.2011 Jalasjärvi
T15-16 Ampumahiihto 6.   (2T+2P), Suomi-Ruotsi  Helmikuu 2011, Larsmo, Suomi

Mika Lammi
M19 Ampumahiihto 82.  MM-kilpailut, Sprintti    29.1. - 5.2.2011 Novo Mesto, Cze
M19 Ampumahiihto 56.  MM-kilpailut, Individua  29.1. - 5.2.2011 Novo Mesto, Cze
M19 Ampumahiihto 13.  MM-kilpailut, viesti       29.1. - 5.2.2011 Novo Mesto, Cze

Tuomo Panttila
M150 Ampumahiihto 1.  Viesti, 3x5km      1. - 3.4.2011 Kontiolahti
M60 Ampumajuoksu 1.  Pikamatka, 3km   5. - 7.8.2011 Jalasjärvi
M60 Ampumajuoksu 1.  Yhteislähtö, 3km  5. - 7.8.2011 Jalasjärvi
M60 Hallikilpailu 1.  10 000m  38.04,34      29. - 30.1.2011 Tampere

Esa Kangasmäki
M50 Ah ? Kv. Masterskilp. 1. Norm. matka   24. - 27.2.2011 Kontiolahti
M50 Ah ? Kv. Masterskilp. 2. Sprint             24. - 27.2.2011 Kontiolahti
M45 Ampumahiihto 2. Viesti (Karhu/LHS)    24. - 27.2.2011  Kontiolahti
M50 Ampumajuoksu 1. Pikamatka 3km      5. - 7.8.2011  Jalasjärvi
M120 Ampumajuoksu 1.  Viesti, 3x3km      5. - 7.8.2011  Jalasjärvi

Suvi Koskinen
T14 Moukari 1.   52,17      12. - 14.8.2011 Varkaus
T14 Kuula 1.     12,93       12. - 14.8.2011 Varkaus

Susanna Myllyniemi
N17 Hallikilpailut 1. 3-loikka, 11,82    26.2.2011 Helsinki

Mikko Mäenpää
M22 Olympiapaino 1. 6,22  18.9.2011 Kauhajoki

Terttu Mäki-Pantti
N45 PM-kilpailut 2.  800m, 2.37,40     1. - 3.7.2011 Lappeenranta
N45 PM-kilpailut 2.  1500m, 5.25,82   1. - 3.7.2011 Lappeenranta

Jukka Perälä
M45 PM-kilpailut 4. Moukari, 37,41        1. - 3.7.2011 Lappeenranta
M45 PM-kilpailut 4. Painonheitto, 12,51  1. - 3.7.2011 Lappeenranta

Helena Hietarinta
N60 Hallikilpailu 60m, 9,83    1.                  29. - 30.1.2011 Tampere
N60 PM-kilpailut 2. 100 m, 16,65                1. - 3.7.2011 Lappeenranta
N60 PM-kilpailut 2.  200 m, 35,07               1. - 3.7.2011 Lappeenranta
N60 PM-kilpailut 3.  400 m, 1.27,67            1. - 3.7.2011 Lappeenranta
N60 PM-kilpailut 1.  1 000m viesti, 3.13,20  1. - 3.7.2011 Lappeenranta

Reima Mäki-Äijälä
M65 Paino 1. 16,45                                   29. - 31.7.2011 Mikkeli
M65 Olympiapaino 1. 5,99                         18.9.2011 Kauhajoki
M65 EM-hallikilpailut 4. Moukari 44,34        16. - 20.3.2011 Gent, Belgia
M65 EM-hallikilpailut 7. Painonheitto 16,08  16. - 20.3.2011 Gent, Belgia
M65 PM-kilpailut 3. Moukari 41,53              1. - 3.7.2011 Lappeenranta
M65 PM-kilpailut 2.   Painonheitto 16,51      1. - 3.7.2011 Lappeenranta

Armas Rantala
M85 Kuula 1. Halli-kisa, 10,03    29. - 30.1.2011 Tampere
M85 Paino 1. Halli-kisa, 10,72    29. - 30.1.2011 Tampere
M85 Kuula 1. 9,23                     29. - 31.7.2011 Mikkeli
M85 Keihäs 1. 23,01                  29. - 31.7.2011 Mikkeli
M85 Heitto 5-ottelu 1. 3820p.      27.8.2011 Salo
M85 Olympiapaino 1. 2,85         18.9.2011 Kauhajoki
M85 Kuula 1.  9,52                    4. - 17.7.2011 USA, MM-kilpailut
M85 Kiekko 1.  22,75                4. - 17.7.2011 USA, MM-kilpailut
M85 Keihäs 1.  24,33                4. - 17.7.2011 USA, MM-kilpailut
M85 Painonheitto 1.  11,20        4. - 17.7.2011 USA, MM-kilpailut
M85 Moukari 1.  28,63              4. - 17.7.2011 USA, MM-kilpailut
M85 Heitto 5-ottelu 1. 3814 p.    4. - 17.7.2011 USA, MM-kilpailut

Tiina Rinne 
N16 Tempo-ajo 1. Joukkuekilpailu, 10km    9. - 10.7.2011 Luosto, Sodankylä

Minja Hannila
N16 Tempo-ajo 1. Joukkuekilpailu, 10km    9. - 10.7.2011 Luosto, Sodankylä

Riia Hakamaa 
N16 Tempo-ajo 1. Joukkuekilpailu, 10km    9. - 10.7.2011 Luosto, Sodankylä

Sauli Uusi-Kokko
M70 PM-kilpailut 9.  30km, aika-ajo         30. - 31.7.2011 Sipoo
M70 PM-kilpailut 7.  74km, maantie-ajo    30. - 31.7.2011 Sipoo

Arto Vainionpää
M40 PM-kilpailut 24.  129km, maantie-ajo    30. - 31.7.2011 Sipoo

Mauri Kanto
M45 Rintauinti 1.  50m 34,54 (pitkäallas)                      22. -  23.10.2011 Pori
M45 Rintauinti 1.  100m 1.17,81 (pitkäallas)                  22. - 23.10.2011 Pori
M45 PM-kilpailut, Rintauinti 3. 50m, 35,06 (lyhyt rata)       30.9. - 2.10.2011 Bronshoj, Tanska
M45 PM-kilpailut, Rintauinti 3. 100m, 1.15,13 (lyhyt rata)   30.9. - 2.10.2011 Bronshoj, Tanska
M45 PM-kilpailut, Vapaauinti 5. 200m, 2.24,61 (lyhyt rata)  30.9. - 2.10.2011 Bronshoj, Tanska
M45 PM-kilpailut, Vapaauinti 7. 200m, 2.24,61 (lyhyt rata)  30.9. - 2.10.2011 Bronshoj, Tanska

Tapio Soini 
M18 1000m 1. viesti (2x), 3.14,0    5.2.2011 Helsinki

Lauri Peräkorpi
M18 1000m 1.  viesti (2x), 3.14,0   5.2.2011 Helsinki

Jonna Kulmala 
N18 2,43km, Pikamatka 1.            6. - 7.5.2011 Kärkölä

Jani Haapamäki
M55kg PM-kilpailut Paini/ kr. 2.     13. - 15.5.2011 Tallinna, Viro
M55kg MM-kilpailut Paini / kr. 25.  12. - 18.9.2011 Istanbul, Turkki

Ninni Salmi
T16 Koripallo (joukkue) 6. Euroopan Nuorten olympia, Festivaalit (5 maaottelua)    25. - 29.7.2011 Trabson, Turkki
T16 EM-kisat 16. (9 maaottelua)    11. - 12.8.2011 Gagliari, Italia
T16 Baltic Cup 1. (3 maaottelua)    15. - 17.7.2011 Liettua
T16 PM-kilpailut 1. (5 maaottelua)  1. - 5.6.2011 Solna, Ruotsi
Yhteensä 22 maaottelua

Tapio Riihiluoma
Y50 Rauhanturvaajaliiton perinnemest.kilp. 1. 150m, perinnekivääri (3x10 ls), 265 p.   7.5.2011 Kankaanpää
Y50 ResUL:n perinnemest. kilpailut, Perinnekivääri 1. (3x10ls), 258 p.                       21. - 22.5.2011 Lahti
H50 Rauhanturvaajaliiton ampumamestaruuskilp. 1. RK 10+10sarja, 191 p.                20. - 21.8.2011 Kajaani

Aki Ala-Kyyny 
Y60 ResUL:n perinnemest. kilpailut, Perinnekivääri 1. (3x10ls joukkue)     21. - 22.5.2011 Lahti

Juha Virtanen
Y24 Kivääri 50m SM-kilpailut 1. (3x40ls joukkue), 3281 p.        23. - 24.7.2011 Mikkeli

Joni Virtanen
Y24  Kivääri 50m SM-kilpailut 1.  (3x40ls joukkue), 3281 p.      23. - 24.7.2011 Mikkeli

Sami Laksola
Y24  Kivääri 50m SM-kilpailut 1.  (3x40ls joukkue), 3281 p.      23. - 24.7.2011 Mikkeli

Helena ja Jaakko Panula
Seniori 3 A Tanssiurheilu, Seniori cup 2011, Suomen Cup ?mestaruudet: vakiot (pist. 77)
ja 10 ?tanssit (pist. 82), molemmissa kuusi valtakunnallista kilpailua helmi-marraskuu 2011)
Mestaruudet ratkenneet                                             12.11.2011 Imatra

Markku Rinta-Möykky
M40 SM-tikkajuoksu 1. 600m+1x10tikkaa 2.07, tikkapisteet 58, yht. 1036 p.       30.7.2011  Karstula

Jukka Uitto 
M-Y SM-tikkajuoksu 1. 3200m+2x10tikkaa, 15.15, tikkapisteet 141, yht. 1052 p.  31.7.2011 Karstula

Atte Kakkuri
13-14 v. pojat SM-Trampoliinivoimistelu 1. Yhteispistemäärä 75,970      15.5.2011 Jyväskylä

Virpi Pukkila
75kg World Championships 1. 151kg           1. ? 6.11.2011 Las Vegas, USA

Juha Pukkila
Masters  World Championships 2. 47-54 215kg    1. ? 6.11.2011 Las Vegas, USA

Mikko Poikselkä
SM-SuperFarmi 3500kg 1.

Jani Tanhuanpää 
MK Sprint SM 1.

 

Palkittavat valmentajat

Mikael Mannila, Veijo Koskinen, Lotta Lehtimäki, Elo Viitala, Marika Väljä, 
Markku Salmirinne, Esko Turunen, Mira Kittilä, Eva-StinaTallberg-Kalliomäki

 

Vuoden 2011 menestyneet urheilijat ja ansioituneet valmentajat

 

 

Kunnon kuntalainen v. 2011

Armas Rantala (s. 1926)

Suomen vuoden 2011 veteraaniurheilija